Reklama: Producent bram przemysłowych, garażowych i rolet
Bramy przemysłowe firmy Mirola są dobrym uzupełnieniem rozwiązań technicznych przy budowie hal i obiektów przemysłowych oraz budynków użyteczności publicznej takich jak: hale produkcyjne, hale magazynowe, remizy strażackie, szpitale, warsztaty samochodowe itp.

Odpowiedz 

Ocena wątku:
  • 2 Głosów - 4 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Problem oświetlenia naszej wioski
14-02-2010, 18:48
Producent bram przemysłowych, garażowych i rolet

Pozwoliłem sobie założyć ten wątek w związku z planowaną wymianą latarni na terenie całej gminy Czerwionka-Leszczyny(w tym Palowic).Jak można zauważyć oświetlenie naszej wsi pozostawia sporo do życzenia.Nie chodzi tylko o stare oprawy uliczne,,przestarzałe słupy,złe nachylenie w stosunku do drogi ( zamiast na drogę świecą po domach lub polach ) W jednych miejscach jest ich za dużo w innych brak,nie wspominając już o zróżnicowanej mocy i barwie świecenia.Jest też parę które świecą za dnia...kto za to płaci?wiadomoUndecided
W nawiązaniu to art.o Ciemnym Niebie chciałbym niebo przybliżyć ten temat na forum,by nieco uświadomić mieszkańców na tego typu problem.Jak wiadomo Light Pollution/zanieczyszczenie światłem przeszkadza nie tylko w uprawianiu takich hobby jak astronomia czy też astrofotografia.Jest wielu nie związanych z tymi tematami którzy lubią sobie czasem zerknąć na letnie niebo pełne gwiazd.Jeśli jednak w nieprawidłowy sposób zacznie się oświetlać okolice ( np.autostrada w Bełku) wkrótce jakość nieba w Palowicach wyraźnie spadnie.Słabsze obiekty przestaną być widoczne a niebo zacznie przybierać barwę koloru...pomarańczowego!
Jak zadbać o CN we własnej okolicy możliwościach? np.apel do ludzi posiadających przy swojej posesji lampy typu halogen z czujnikiem,by na czas kiedy nie są potrzebne-wyłączać je.Lepsze niebo->zawsze jakaś oszczędnośćWink
Wiadomo takie czasy czym jaśniej tym bezpieczniej.Nie nawołuję do egipskich ciemności!Choć są gminy ( Jeleśnia ) które w godz. 0:00-4:00 wyłączają pewne partie latarni = oszczędzają.
To tyle słowem wstępu.Będę informował o dalszych postępach w inwestycji i samych działań wymiany latarni.
Co Wy o tym myślicie?
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
14-02-2010, 20:28
RE: Problem oświetlenia naszej wioski

Powiem ci tyle jak byłem na weselu w takiej wsi koło Wielunia Smile totalna wiocha ale jak wyszłeś na dwór i spojrzałeś w niebo to było cudne cała droga mleczna była widoczna (tak mi sie wydaje ze to była droga mleczna) w życiu nie widziałem tylu gwiazd na niebie Smile a w Palowicach to jest chyba 1/10 tego co tam widziałem Tongue
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika
14-02-2010, 23:09

wszystko co daje oszczędnosci w kosztach stałych i dodaje estetyki trzeba pochwalic Big Grin
15-02-2010, 11:38

W samych Palowicach nie jest jeszcze tak najgorzejSmile Zdarzają się noce kiedy w ciemniejszych miejscach naszej wioski można dostrzec jaśniejsze części Milk Way...potrzeba też do tego odpowiednich warunków pogodowych.
Obrazując "ligowo" wygląda to tak od tych miejsc z najlepszymi warunkami :
1.Liga - jest parę ciemnych miejsc w Polsce które miałem okazję odwiedzić i można zal. do nich np. : Pusczę Notecką,Bieszczady...Droga Mleczna widoczna tam od horyzontu do horyzontu.
2.Liga -np.Sopotnia Wielka,miejscowość w Gminie Jeleśnia.Tam właśnie po 24 gasną latarnie i można podziwiać mało co skażone pomarańczowym światłem niebo w Beskidzie Żywieckim (100 km od Palowic)
3.Liga - PALOWICE,czyli wioski póki co jeszcze nadające się pod obserw.Na szczęście nie ma jeszcze marketów itp.Wyraźna tendencja do pogarszającego się nieba
4.Liga- już takie większe miasteczka typu Orzesze.Gdzie są problemy z znalezieniem ciemnego miejsca do obserw.
5.Liga-Żory,Rybnik.Redukcja ciemnego nieba znaczna.Choćby o Drodze Mlecznej można pomarzyć...
6.Liga- Warszawa,Katowice...no comments Sad
Obyśmy nie spadli niżej w tej klasyfikacjiWink Niestety kiedy zalega śnieg i odbija światło mamy do czynienia w naszej miejscowości prawie z "białymi/pomarańczowymi nocami".
15-02-2010, 11:53

(14-02-2010 18:48)AstrOM napisał(a):  Jeśli jednak w nieprawidłowy sposób zacznie się oświetlać okolice ( np.autostrada w Bełku) wkrótce jakość nieba w Palowicach wyraźnie spadnie.Słabsze obiekty przestaną być widoczne a niebo zacznie przybierać barwę koloru...pomarańczowego!

Omawiany problem doskonale widoczny na poniższej fotografii:
[Obrazek: niebo.jpg]

[Obrazek: kazdy-moze-krytykowac.jpg]
08-04-2010, 15:50

Garść informacji jakie udało się uzyskać w Urzędzie Gminy na temat planowanej wymiany latarni.
Pierwsza i chyba najistotniejsza informacja dotyczy uwzględnienia przy montażu miejsc gdzie odbywają się obserwacje nocnego nieba.Jak zapewniono wokół tych miejsc oświetlenie będzie odpowiednio dostosowane tak by nie wpływać na jakość prowadzonych działań.Modernizacja powinna wyjść na dobre mieszkańcom całej Gminy w tym Palowic.Znikną ze słupów tzw."trumny" czyli bardzo stare oprawy w znaczny sposób odbiegające od norm.Nie są jeszcze znane dokładne typy opraw ale z pewnością będą lepiej się prezentować i świecić (oby) od dotychczasowych.Problem nachylenia latarni będzie ciężki do rozwiązania ze względu na niezbyt pomyślne rozmieszczenie słupów względem drogi.Ciekaw jestem też efektu przygaszania latarni(23:00-4:00).Czy faktycznie wpłynie dodatnio na jakość ciemnego nieba będzie można się przekonać poprzez regularne obserwacje ( szczególnie za pomocą aparatu i długo czasowych ekspozycji)

Również miło mi poinformować o projekcie(międzynarodowym) jaki został złożony dla działań związanych z Ciemnym Niebem m.in. na terenie Palowic.Osoby zainteresowane bliżej tematem i działaniami odsyłam do kontaktu PW.
02-02-2011, 01:11

:)Wreszcie ruszyła wymiana oświetlenia w naszej gminie.Tylko patrzeć jak zostanie zmodernizowane oświetlenie ulic w naszej miejscowości.Mam nadzieję że znikną wszystkie pseudo-oprawy,które zamiast oświetlać drogę świecą gdzie popadnie.
Model oprawy to Elgo Acron 100 sr2. Całkiem nieźle się sprawuję jesli chodzi o ochronę ciemnego nieba.Jedna oprawa tego typu jest już zamontowana w naszej wiosce(początek ul.Wiejskiej)
Dużo będzie zależało od montażu.Mam nadzieję że ekipa Vattenfall solidnie wykona swoją robotę
02-02-2011, 12:24

najlepiej w ostatnim czasie ciemne niebo było chronione na ul. Szerokiej, nie świeciło kilka lampTongue dziś sprawdzę czy już świecąBig Grin

ręka rękę myje....
03-02-2011, 09:24

Dużo lamp świeci na pole, albo "krzikopy", zamiast oświetlać jezdnie Big Grin
Dobrze, że będzie wymiana oświetlenia i Palowice będą bardziej "Ekologiczne" - BRAWO Smile
04-02-2011, 22:48

Zawsze to dwa kroki ku dobremu i lepszemu SmileBig Grin
Odpowiedz 

Skocz do:

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości