Palowickie forum dyskusyjne
Podatki - Wersja do druku

+- Palowickie forum dyskusyjne (http://forum.palowice.net)
+-- Dział: Palowice, tu mieszkam! (/forumdisplay.php?fid=1)
+--- Dział: Nasze Palowice (/forumdisplay.php?fid=2)
+--- Wątek: Podatki (/showthread.php?tid=92)

Strony: 1 2

Podatki - Hetman - 24-02-2010 14:41

Co sądzicie o podatkach nałożonych na nas czyli mieszkańców Palowic i gminy. Dwa dni temu otrzymałem wyliczenie podatku od mojej nieruchomości i porównałem to z zeszłorocznymi obciążeniami. Zgadnijcie co mi wyszło? Ano podatek wzrósł prawie o 10% a podobno mamy inflacje oscylująca w granicach 3% wiec skąd ta podwyżka. Jak mi się dobrze wydaje nie powinna ona przekraczać tak znacznie powyżej inflacji. Zarobki stoją w miejscu a gmina nadal drenuje nasze kieszenie. Może trzeba by rozliczyć za to naszych przedstawicieli w gminie skoro pozwalają na takie złodziejstwo. Mnie nic nie obchodzi że gmina ma potrzeby bo ja je też mam i mi nikt z urzędników nie da papu ani nie dołożył do mojej działki złotówki bo kupiłem ja sobie sam za swoje oszczędności a jeszcze za to że odkładałem zostałem ukarany i musiałem zapłacić podatek od wzbogacenia i inne opłaty związane z jej nabyciem. Chyba lepiej mieszkać w "kruliczoku" na garnuszku gminy całą kasę przepić iść, do opieki po zasiłek wyciągnąć dopłatę do mieszkania socjalnego i jeszcze wołać że mi się należy bo płacę podatki. Niech ktoś wreszcie przejrzy na oczy ile spływa podatków ze wsi za grunty mieszkania itp a ile z powrotem do nas wraca. Jak gmina o nas dba, co daje nam w zamian?
Jak dla mnie to niewiele. Nam udało się reaktywować turniej wsi i co? Ano to że odniósł sukces więc zabrano nam go i teraz inni będą się świetnie bawić u siebie i promować swoją miejscowość a wy kombinujcie dalej co zrobić żeby coś się działo u was. Zapraszam do gorącej dyskusji bo po to powstał ten portal żeby nie były tu tylko laurki ale tez krytyka tego co nam się nie podoba.

RE: Podatki - Hetman - 12-09-2010 02:41

Widzę że nikt nie skomentował tego postu. No cóż chyba wszyscy się zgadzają z podatkami i tym co robi nasza kochana władza.

Wyszukałem ostatnio pewną ciekawostkę i mam pytanie do osób które znają się dobrze na prawie.
Jeżeli ktoś uważa że mam racje to może zechce pomóc mi i innym mieszkańcom zaoszczędzić trochę pieniążków a może nawet odzyskać ich trochę od naszych kochanych wodociągów.
Jak zauważyłem to na rachunku widnieje taka opłata jak za abonament którą się płaci co miesiąc.
W skład tej opłaty wchodzi:
Stawka opłaty abonamentowej:
a) za utrzymanie w gotowości urządzeń wodociągowych, na odbiorcę wody
w zależności od zapotrzebowania:
małe zapotrzebowanie na wodę, tj. zapotrzebowanie mniejsze lub równe
3,5 m3/h, co odpowiada wielkości wodomierza Ø 25 i mniejszym
4,88 zł / m-c
b) za odczyt i rozliczenie należności, na punkt rozliczeniowy 5,37 zł / m-c

Niby wszystko ok ale jest tu mały kwiatuszek który mnie osobiście się nie podoba i nie wiem za co płacę. Chodzi o punkcik b. Celowo go podkreśliłem bo podobno co miesiąc ktoś odczytuje mi licznik i mnie rozlicza a z tego co wiem to robią to co dwa miesiące a zdarza się że nawet co kwartał więc pytam za co płacę skoro nikogo u mnie nie ma? Jeżeli nie ma odczytu to i nie ma rozliczenia a skoro tak to w abonamencie powinna być tylko opłata za punkt a (który potocznie nazywa się opłata za licznik która i tak jest najwyższa w okolicy przykłady Rybnik Kłokocim 2zł Boguszowice 3zł.)
Czyli zakładając że ktoś przychodzi do mnie raz na dwa miesiące odczytać licznik to rachunek za abonament powinien wyglądać tak:
2 x a+1 x b czyli razem 15,13 a nie tak jak do tej pory 2 x a +2 x b czyli 20,50
Ciągnąc to dalej wynika że przez x lat płacimy za nic i teraz wodociągi powinne oddać nam nadpłacone sumy za odczyt wraz z odsetkami. Jeżeli chcą to niech wprowadzą książeczki lub podawanie odczytów przez internet, telefon lub ganiają kogoś co miesiąc do nas to wtedy będą mogli pobierać za to opłaty w innym przypadku nie zgadzam się na płacenie za nic. Może warto poruszyć tę sprawę na zebraniu wiejskim lub gdzieś wyżej. Według mnie ta opłata jest bezprawnie pobierana a ludzie powinni mieć prawo wyboru formy informowania o odczycie i płacić za faktyczne rozliczanie należności a nie za fikcję.

RE: Podatki - Miglandz - 15-09-2010 12:06

myślę że trzeba by to sołtysowi przedstawić Smile postaram sie żeby przeczytał to co piszesz Big Grin

RE: Podatki - Hetman - 17-09-2010 00:44

Możesz spróbować. Z tego co się orientuję to jesteśmy jedną z nielicznych gmin w okolicy(aż boję się napisać jedyną bo mógłbym się pomylić) w której płaci się w abonamencie coś takiego jak za odczyt i rozliczenie należności. Nasza gmina ma chyba mistrza w wymyślaniu przeróżnych opłat a to bije wszystkich na głowę. Może w sklepach jeszcze wymyślą opłatę za wystawienie rachunku.

RE: Podatki - Hayna - 11-03-2013 16:18

Za śmieci też mamy stawki z kosmosu... chyba jesteśmy w pierwszej dziesiątce w kraju. ********************** może pora na jakieś zmiany na stołkach?

edit:
Część wypowiedzi na nie odpowiednim poziomie, niestety musiałem wykreślić.

RE: Podatki - Bzik - 11-03-2013 20:57

A myślisz że to coś zmieni TongueSmile

RE: Podatki - Obywatel G - 17-03-2013 18:25

Podatek moge jeszcze zrozumiec ale nie wiem czy ktos juz widział formularz ktory trzeba wypełanić i oddać do gminy w sprawie śmieci płacenie takiej stawki od osoby mieszkającej w budynku to jakis zart. Rozumie że gmina musi zarabiać tylko szkoda ze na zwykłych obywatelach.
Ciekawa jest to ze trzeba sie zadekralowac czy bedziemy segregowac śmieci hmm cos mi sie zdaje ze to jest ustawa ktora spowoduje jeszcze wieksze zasmiecenie lasów i okolic ale co tam budżet gminy bedzie sie zgadzałSmile

RE: Podatki - NASA - 17-03-2013 21:13

Ciekawi mnie jak to jest że firmom opłacało się wywozić śmieci za dużo niższą stawkę a gmina musi tyle pociągnąć. Jakby tego było mało to o ile dobrze się orientuję to trzeba się samemu zaopatrzyć w worki i kosze. Jedyny plus jest taki że płacąc od osoby możemy ich zarzucić ogromną ilością śmieci a oni muszą to zabrać. Jeśli się mylę lub coś źle rozumiem to mnie poprawcie Big Grin

RE: Podatki - Hetman - 17-03-2013 23:25

Nie mylisz się. Mnie zastanawia co innego. Jak to jest że w mieście wywożą śmieci z każdego śmietnika dwa razy w tygodniu a nam będą je wywozić raz w miesiącu przy płaceniu takiej samej stawki od osoby. Do tej pory jak nie chciałem mieć smrodu w kuble to zlecałem dodatkowy wywóz a teraz śmieci są gminne i będę musiał wąchać ten smród aż łaskawie przyjadą po nie na koniec miesiąca. Nie chcę być prorokiem ale tylko patrzeć jak żużel zakwalifikują jako odpad niebezpieczny i każą sobie za niego ekstra płacić albo nie będą go odbierać. Podobno już była taka propozycja ale umarła ze względu na stare familoki ale zobaczycie że jak w nich zmodernizują ogrzewanie to temat zostanie odgrzebany i nas załatwią. Oczywiście za modernizację znowu zapłacimy wszyscy bez względu czy tam mieszkamy czy nie bo kasę na to wyłoży gmina a resztę unia tak jak było w leszczynach.Ale to jest normalne wieś ma płacić a miasto żądać i mieć.

RE: Podatki - NASA - 18-03-2013 13:40

Zgadzam się, dlaczego mamy czekać miesiąc... Gmina chyba by dopiero o tym pomyślała jakbyśmy im pełne worki wywozili pod urząd gminy. W Rybniku była propozycja by mieszkańcy bloków płacili mniejszą stawkę za śmieci, czy przeszła nie wiem ale dla mnie to jedna wielka głupota...